Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Kommunalägt Bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
22-0011_Ramavtal tvätteritjänster 2022
Referensnummer: 22/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar tjänsten tvätt och efterbehandling inklusive hämtning och lämning av egenägt tvättgods (arbetskläder, allmän tvätt) samt cirkulationstvätt (hyrgods).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen