443905-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av helikoptrar
Meddelande om upphandling
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal materiel- och dokumentationshantering HKP14.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med en enda aktör
Ramavtalets löptid
Antal månader: 15
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
FMV avser att upphandla stöd för materiel- och dokumentationshantering till Flygmaterielsystem HKP14 (FMS14). Dokumentationshantering innefattar främst framtagning av underlag för viss typ av dokumentation, samt förädling av dessa, för att möjliggöra för FMV att fortsatt kunna överlämna helikoptersystemet till Försvarsmakten, samt för drift och underhåll av det inom Försvarsmakten. Detta innebär främst arbete i, och med, systemleverantörens dokumentation samt i ett antal av Försvarsmaktens rapporteringssystem för olika ändamål.
Aktuell dokumentation handlar främst om leveransinformation, manualer för flygning/drift och underhåll av helikoptrarna i flera versioner, samt för underhållsutrustning till dem.
För att på ett rationellt sätt lösa omhändertagande och vidareförädling av levererad information, dokumentation och materiel avses ett helhetsåtagande beställas.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50212000 Reparation och underhåll av helikoptrar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner