Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster
Referensnummer: Af-2019/0024 8138
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser resebyråtjänst kopplat till myndighetens tjänsteresor genom extern leverantör. För att fortsatt kunna hantera resor för arbetssökande avser Arbetsförmedlingen att teckna avtal om att få resebyråstöd genom bl.a. tillgång till bokningssystem och midofficesystem (härefter kallad "rent a plate") genom extern resebyråleverantör. Avsikten är därför att teckna avtal om både resebyråtjänst kopplat till tjänsteresor och resebyråstöd/rent a plate med en och samma leverantör.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer, 63515000 Resetjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen