444040-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Ljustekniska tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänster inom ljusteknik, Stockholms stadshus 2020
Referensnummer: KS 2018/1128
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71318100 Ljustekniska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ljustjänster som ska utföras i anslutning till evenemang som genomförs i Stockholms stadshus.
Anbudet ska vara stadsledningskontoret tillhanda senast 18.6.2019 23:59.
Anbudet ska vara bindande till och med 10.1.2020.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ljustjänster omfattar såväl kundmöten, riggning, ljussättning och ljusteknikertjänst. Åtagandet omfattar även service och reparation av ljusutrustning då behov av detta uppstår.
Upphandlingens syfte
Målet med denna upphandling är att träffa ramavtal med en leverantör, nedan kallat Leverantören. Leverantören ska åta sig att skapa förutsättningar för att upprätthålla en god och professionell kvalitet vad gäller den befintliga ljusinstallationen i Stadshuset under de evenemang som arrangeras i dess lokaler. Åtagandena enligt ramavtalet ska kunna ske efter beställning, nedan kallat avrop, från stadsledningskontoret.
Uppdraget omfattar tjänster av stor betydelse för protokoll- och evenemangsenhetens verksamhet. Leverantörens personal ska, förutom att inneha kravställd kunskap och erfarenhet, även i övrigt vara kompetent, effektiv, noggrann, flexibel samt behovs- och serviceinriktad.
Den totala omfattningen av de tjänster som omfattas av denna upphandling är svår att uppskatta, några garantier eller bindande utfästelser om volymer eller antal avrop enligt ramavtalet kan därför inte lämnas.
Upphandlingens volym/omfattning
Antalet uppdrag kan tidvis vara stort. Det förekommer även att evenemangen och aktiviteterna enligt upphandlingsdokumentet behöver arrangeras på flera ställen samtidigt inom Stadshuset lokaler, vilket anbudsgivaren ska ta i beaktande i samband med anbudsgivningen.
Utifrån tidigare inköp inom området bedömer den upphandlande myndigheten att avrop från kommande ramavtal totalt kan komma att ske i en omfattning som motsvarar vad som anges nedan, under förutsättning att samtliga förlängningsoptioner utnyttjas.
Observera att de angivna värdena är en bedömning av de ordinarie behoven och inte utgör utfästelse om kommande avtals volym eller omfattning.
Beställarens behov kan komma att förändras under löpande avtalstid jämfört med tidigare genomförda köp, t.ex. om verksamheten utökas eller förändras, organisatoriska förändringar eller politiska beslut.
Det maximala sammanlagda värdet för avrop som kan göras under ramavtalets totala avtalstid uppgår till 6 mnkr. När angiven gräns är nådd för den upphandlande myndighet kan ytterligare avrop inte göras.
Anbudstidens utgång
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent.
Anbudets giltighetstid