444108-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Hälsovårdstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medicinsk abstinensbehandling i slutenvård
Referensnummer: RS 2018/995
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Regionen har för avsikt att teckna avtal med flera Leverantörer för leverans av abstinensbehandling i slutenvård.
I Regionen bedrivs beroendemottagningarna i öppenvård i samverkan med kommunernas socialtjänst. Det finns sammanlagt sex (6) beroendemottagningar fördelade i länet.
Syftet med upphandlingen är att tillförsäkra Regionen i samverkan med socialtjänsten en extern resurs att hänvisa till för abstinensbehandling i slutenvård när öppenvårdens resurser i primärvård och socialtjänst inte räcker till.
Avtalet syftar till att befolkningen i Gävleborgs län ska erbjudas kvalitativt god vård där medicinska skäl kräver abstinensbehandling i slutenvård.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85121270 Psykiatrisk eller psykologisk vård, 85140000 Diverse hälsovård, 85141220 Rådgivning tillhandahållen av sjuksköterskor, 85312300 Vägledning och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen