444115-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Rivning och förberedande anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Nybyggnation av Finspångs nya vårdcentrum.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Östergötlands län.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser nybyggnad av Finspångs nya vårdcentrum inklusive rivning av befintliga byggnader inom området.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner