444120-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Enköping: Renovering av byggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Anbudsförfrågan hållbar förnyelse av Romberga i Enköping cirka 700 lägenheter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Enköping.
Nuts-kod SE121 Uppsala län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av energisatsning, renovering av lägenheter och lyft av yttremiljö i bostadsområdet Romberga.
Anbudsförfrågan gäller även ombyggnation av takkonstruktion på serviceboendet ljunggården i Enköping (separat objekt). Projekten ska genomföras i samerbetsformen partnering.
Tidplan: Anbudsförfrågan blir tillgänglig i början av december.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45262690 Renovering av byggnader
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej