444138-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Barn- och ungdomsomsorg
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ungdomscoach
Referensnummer: SCN-2017-0587
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311300 Barn- och ungdomsomsorg
II.1.4.
Kort beskrivning
Insatsen ungdomscoach är en individuell öppenvårdsinsats som beviljas den enskilde efter utredning och beslut av nämnden. Insatsen ska vara ett individuellt anpassat socialt och pedagogiskt stöd till ungdomar som utvecklats ogynnsamt eller uppvisar ett riskbeteende. Målgruppen för insatsen är ungdomar i ålder 13 – 20 år med till exempel psykosociala problem, psykisk ohälsa, neuropsykiatriska problem och missbruk eller kombinationer av dessa. Ungdomscoachen ska stödja den enskilde till en fungerande vardag och förhindra placeringar utanför det egna hemmet. Insatsen kan även beviljas efter placering för få hjälp med ett fungerande liv hemma.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Insatsen ungdomscoach är en individuell öppenvårdsinsats som beviljas den enskilde efter utredning och beslut av nämnden. Insatsen ska vara ett individuellt anpassat socialt och pedagogiskt stöd till ungdomar som utvecklats ogynnsamt eller uppvisar ett riskbeteende.
Målgruppen för insatsen är ungdomar i ålder 13 – 20 år med till exempel psykosociala problem, psykisk ohälsa, neuropsykiatriska problem och missbruk eller kombinationer av dessa. Ungdomscoachen ska stödja den enskilde till en fungerande vardag och förhindra placeringar utanför det egna hemmet. Insatsen kan även beviljas efter placering för få hjälp med ett fungerande liv hemma.