Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Markarbeten saneringsprojekt.
Referensnummer: 3411-995/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45112340 Marksanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för utförande av anläggningsarbeten i förorenad mark. Avtalstid 2 år med möjlighet till 2 års förlängning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 90722200 Miljösanering, 90732200 Borttagning av förorenad jord, 90732300 Behandling eller återställning av förorenad jord
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar saneringsschakter mindre än 15 000 m³ hanterad volym. Inom enskilda objekt kan även förkomma rivningsarbeten, liksom återställningsarbete i form av VA, planteringar etc. samt uppförande av enklare konstruktioner. De objekt som är aktuella att åtgärda, utgörs företrädesvis av riskklass 1-objekt enligt MIFO, även om objekt i riskklass 2 och 3 undantagsvis kan komma ifråga. Objekten kommer att kunna fördela sig på samtliga typer av branscher/föroreningar, och vara geografiskt spridda över hela Sverige.