44421-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Läkarmottagningstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkarmottagning inom specialiteten hudsjukdomar
Referensnummer: DU-UPP18-0293
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121000 Läkarmottagningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avtal för leverantör (vårdgivare) för en öppenvårdsmottagning inom specialiteten hudsjukdomar i enlighet med upphandlingsdokumentet. Tjänsten som upphandlas är ett komplement till köparens egen verksamhet för att ge invånarna större utbud och valmöjlighet till vård.
Aktuell upphandling
Upphandlingen avser avtal för leverantör (vårdgivare) för en öppenvårdsmottagning inom specialiteten Hudsjukdomar i enlighet med upphandlingsdokumentet. Tjänsten som upphandlas är ett komplement till köparens egen verksamhet för att ge invånarna större utbud och valmöjlighet till vård.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85121280 Ögonsjukvård, hudsjukvård eller ortopedisk vård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser avtal för leverantör (vårdgivare) för en öppenvårdsmottagning inom specialiteten hudsjukdomar i enlighet med upphandlingsdokumentet. Tjänsten som upphandlas är ett komplement till köparens egen verksamhet för att ge invånarna större utbud och valmöjlighet till vård.
Syftet med upphandlingen är också att säkerställa att invånarna i Västmanland har god tillgång till specialistkompetens inom området hudsjukdomar. Leverantörens verksamhet ska avlasta Hudkliniken, Västmanlands sjukhus vad avser nybesök och återbesök och därmed medverka till att vårdgarantin säkerställs.
Tjänsten omfattar:
— Läkarmottagning hud, öppenvårdsmottagning, 100 %.
Åtagandet ska motsvara en hel årsarbetare, vilket motsvarar en läkare på heltid med minst 35 timmars arbetstid per vecka i genomsnitt, med ersättning i enlighet med dokument 4 Pris och ersättning.
Uppdraget ska utföras av en (1) eller maximalt två (2) läkare. Om två läkare delar tjänsten ska det ske lika jämnt över året så att båda kontinuerligt finns tillgängliga på mottagningen under hela året. Tjänstgöringsfördelningen mellan två läkare ska ha ett max förhållande av 60/40 %. Total tjänstgöringstid ska vara 100 %, 35 timmar per vecka i genomsnitt.
Mottagningen ska vara placerad i Västerås tätort i Västmanlands län under hela avtalstiden.
Leverantören har totalt ekonomiskt ansvar för att bedriva verksamheten enligt vad som beskrivs i upphandlingsdokumentet, vilket omfattar nödvändig personal, utrustning och lokaler samt för övriga kostnader som är förenade med verksamheten. Leverantören har ensam arbetsgivaransvaret för den egna personalen och för av leverantören kontrakterad personal.
Verksamheten ska bedrivas så att de patienter som enligt nationella riktlinjer är i behov av behandling ska erbjudas denna behandling utan tveksamhet eller dröjsmål. Leverantören ska arbeta för och stödja en positiv hälsoutveckling hos individer och grupper genom att utveckla det individinriktade förebyggande arbetet vid patientkontakter.
Leverantören ska ansluta sig till köparens vision och värdegrund och arbeta i enlighet med fastställda strategiska mål och av Regionstyrelsen och Regionfullmäktige i Region Västmanland fattade beslut.
Leverantören ska tillhandahålla en god och säker vård på lika villkor vilket innebär att patientens behov av vård ska vara styrande, oavsett patientens kön, ålder, eventuell funktionsnedsättning, social position, etnisk och religiös tillhörighet, tolkbehov, sexuell läggning eller identitet. Vården ska bedrivas i enlighet med vetenskap och beprövad erfarenhet. Vården ska ges med respekt för alla människors lika värde och för den enskildes värdighet. Verksamheten ska präglas av hög etisk medvetenhet.
Denna upphandling ersätter ett tidigare vårdavtal för en mottagning inom specialiteten hudsjukdomar som upphör 31.5.2019. Det kan finnas avrop som pågår även efter kontraktstiden.