Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppdragsutbildning specialistsjuksköterska anestesi och operation 60 hp
Referensnummer: RS 2019-06190
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 80561000 Vårdutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragsutbildning för Skaraborgs sjukhus Skövde i form av tio platser på Specialistsjuksköterska-anestesi, 60 högskolepoäng (hp) och tio platser på Specialistsjuksköterska-operation, 60 högskolepoäng (hp) på Högskolan i Skövde vid programtillfället som planeras att starta vårterminen 2020 och avslutas höstterminen 2020. Uppdraget ska utföras till viss del med handledare från Skaraborgs sjukhus Skövde i sjukhusets lokaler.
Efter genomgången och godkänd utbildning ska deltagare erhålla utbildningsbevis om 60 högskolepoäng.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 80560000 Övningar i sjukvård och första hjälpen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen