444221-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Kungshamn: Matbehållare
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Förpackningsmaterial för distribution av mat – Strömstad, Tanum, Sotenäs, Lysekil, Trollhättan och Vänersborg.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige. Strömstad, Tanum, Sotenäs, Lysekil, Trollhättan, Vänersborg.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Sotenäs kommun inbjuder till anbudslämning i upphandling av förpackningsmaterial för distribution av mat – för kommunerna Strömstad, Tanum, Sotenäs, Lysekil, Trollhättan och Vänersborg.
Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal där kommunernas köksenheter på ett smidigt sätt kan avropa portionsförpackningar, plastformar och förslutningsfilm m.m. till efterfrågad kvalitet och ett bra pris.
Upphandlingen görs genom ett öppet förfarande enligt lagen (2007:1091) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
Sista dag för att ställa frågor är 12.1.2017.
Sista dag att lämna anbud är 24.1.2017 kl. 23:59.
Anbud ska vara bindande minst till och med 31.3.2017.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
39221130 Matbehållare, 44618100 Lätta förpackningar, 44618340 Lock
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: 2 förlängningsmöjligheter tillsammans upp till 24 månader, i köparens val.
Preliminär tidsplan för utnyttjande av optionen:
antal månader: 24 (fr.o.m. tilldelningen av kontraktet)