444240-2020 - KonkurrensutsättningSverige-ÖREBRO: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekryteringskonsulter - chefstjänster och nyckelfunktioner
Referensnummer: 2.3.2 - /2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser konsulttjänster vid rekrytering av chefer och nyckelfunktioner till Örebro universitet.
Örebro universitet ska vara en attraktiv arbetsgivare. Planering och genomförande av verksamheten förutsätter engagerad och kompetent personal på rätt plats för att klara organisationens uppgift. En långsiktig kompetensförsörjning handlar om att attrahera, rekrytera, behålla och utveckla personal med utgångspunkt i de särskilda krav som utmärker Örebro universitets verksamhet.
Målet med upphandlingen är att leverantören ska kunna genomföra rekryteringsuppdrag av högsta kvalité där leverantören genom sin kompetens, erfarenhet och lyhördhet beaktar universitetets förväntningar, behov och krav. Detta ska i sin tur medföra en god långsiktig kompetensförsörjning vid Örebro universitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79635000 Bedömningstjänster vid rekrytering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av konsulttjänster för rekrytering av chefstjänster och nyckelfunktioner till Örebro universitet.
Upphandlingsobjekt
Örebro universitets förmåga att attrahera och rekrytera medarbetare med den kompetensen som behövs på såväl kort som lång sikt är avgörande för möjligheten att uppnå verksamhetens mål. En professionell rekryteringsprocess är en förutsättning för att på ett effektivt sätt förse verksamheten med rätt kompetens. Rekryteringsarbetet ska bedrivas med kvalitet, enhetlighet och transparens. Ansvaret för genomförandet av rekryteringar ligger hos respektive institution/avdelning.
Typ av kontrakt och kontraktstid
Ramavtalet är giltigt från och med datum för ömsesidig underskrift. Kontraktet löper i 12 månader med möjlighet för universitetet att förlänga avtalet med ytterligare maximalt 36 månader.
Begäran om förlängning ska delges leverantören senast tre (3) månader innan kontraktsslut.