Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förpackningsmaterial till kylda måltider.
Referensnummer: UE/170198
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44618000 Lätta behållare, korkar, kapsyler, kar och lock
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget i Värmland har för avsikt att upphandla förpackningsmaterial till kylda måltider.
Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 2 000 000 SEK baserat på 2016 års inköpsvolymer/behov. Landstinget kommer inte att i avtal kunna garantera viss volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Beräknad avtalslängd är två (2) år med option om förlängning maximalt 12 månader plus 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44618000 Lätta behållare, korkar, kapsyler, kar och lock, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen