444247-2020 - KonkurrensutsättningSverige-VARBERG: Reklam
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reklambyråtjänster, Varbergs Bostads AB
Referensnummer: 2020:47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79341000 Reklam
II.1.4.
Kort beskrivning
Varbergs Bostads AB upphandlar reklambyråtjänster som avser idéarbete, planering och framställning av koncept samt produktion av digitalt, rörligt och tryckt material.
Varbergs Bostad har behov av en leverantör som på ett professionellt sätt ska tillmötesgå bolagets krav på att snabbt kunna åta sig och genomföra uppdrag med hög kvalitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79341100 Reklamrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdrag inom Varbergs Bostad avser idéarbete, planering och framställning av koncept samt produktion av digitalt, rörligt och tryckt material.
Uppdraget omfattar även:
1. Att bistå Kommunikationsavdelningen med strategiskt arbete för att vårda, stärka och utveckla Varbergs Bostad som varumärke.
2. Framtagning av marknadsföringskampanjer utifrån given brief.
Det kan handla om uppdrag som till exempel:
• Kreativa kampanjer som långsiktigt vårdar, stärker och utvecklar varumärke och image
• Produktion för digitala media, till exempel webbkampanj
• Produktion av rörlig media
• Produktion av copytexter och manus
• Produktion av PowerPoint-presentationer
• Produktion av utställningsmaterial
• Fotografering och avancerad bildbehandling
• Års- och/eller hållbarhetsredovisning
• Grafisk profil och varumärkeshandbok
• Annonsering (digitalt och print)
• Broschyrmaterial
• Webb (formgivning av gränssnitt - ej utveckling och programmering)
Varbergs Bostad har behov av en leverantör som på ett professionellt sätt ska tillmötesgå bolagets krav på att snabbt kunna åta sig och genomföra uppdrag med hög kvalitet. Produktionerna är ofta tidspressade och behöver hanteras effektivt.