444254-2022 - ResultatSverige-Filipstad: Företagshälsovård
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård
Referensnummer: 2022-01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser företagshälsovård enligt Arbetsmiljölagen där arbetsgivaren ska svara för att den företagshälsovård som arbetsförhållandena kräver, finns att tillgå. Med företagshälsovård avses en oberoende expertresurs inom områdena arbetsmiljö och rehabilitering.
Upphandlingen gäller ramavtal för kommunerna Filipstad, Storfors, bolagen Filipstad Energinät AB och Stiftelsen Björkåsen samt Bergslagens Räddningstjänst (BRT).
Upphandlingen administreras av Filipstads kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen