444335-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Skrivare och förbrukningsmaterial samt tillhörande tjänster.
Referensnummer: A214.256./2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar skrivare, förbrukningsmaterial som toner, trummor och övrigt förbrukningsmaterial (inte papper och/eller häftklammer), men även service och underhåll samt tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 160 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30125110 Toner för laserskrivare/faxmaskiner, 30232100 Skrivare och kurvskrivare, 30232130 Färgskrivare, 30232150 Bläckstråleskrivare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Polisen har c:a 4 100 stycken skrivare som tidigare ingått i en ”Utskrift som Tjänst” lösning, tillsammans med c:a 1 800 stycken skrivare utanför tjänsten. För dessa c:a 5 900 stycken skrivare finns det ett behov av en obruten försörjningskedja gällande förbrukningsmaterial som toner, trummor och övrigt förbrukningsmaterial (inte papper och/eller häftklammer), men även service och underhåll, utöver den kvarvarande garantin, för respektive enhet.
Polisen kommer att nyanskaffa skrivare enligt egen beräknad optimal livslängdskostnad/skrivare och modell. Detta kan innebära att skrivare kommer att bytas ut någon gång under kontraktets giltighetstid, men med en okänd utbytesgrad. Polisen har dessutom som mål att effektivisera utskrifter, för att i slutändan minska antalet skrivare, reducera antalet utskrifter färg och svart/vit samt konsolidera antalet leveransadresser.