444347-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Broby: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ärende- och dokumenthanteringssystem
Referensnummer: KS 2020/01331.20.2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Dokument- och ärendehanteringssystem. Upphandlingen är en samordnad upphandling för Osby kommun, Östra Göinge kommun, Hörby kommun och Höörs kommun där Östra Göinge kommun är den samordnande kommunen. Kommunerna avser teckna avtal var för sig för en tid om fem (5) år med möjlighet till förlängning i nio (9) år, fördelat över tre (3) stycken treårsperioder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48517000 IT-programvara, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen