444378-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: System- och stödtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd Personalsystem
Referensnummer: IN-IN23-0298
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland avser att upphandla IT-stöd Personalplanering där det går att påvisa tillgången på personalresurser en enhet har att schemalägga.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48219300 Programvara för administration, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48332000 Programvara för schemaläggning, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Sörmland avser att upphandla IT-stöd Personalplanering där det går att påvisa tillgången på personalresurser en enhet har att schemalägga, både på kort och lång sikt. Systemet ska även innehålla uppföljning där man kan se utförd arbetstid, övertid, frånvaro etc.
Upphandlingen avser köp av en Tjänst som innefattar en helhetslösning avseende implementation samt underhåll och support av en helhetslösning för IT-stöd Personalplanering (SaaS tjänst).