444442-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Sanering av skadedjur ramavtal.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Eskilstuna.
Nuts-kod SE122 Södermanlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Förfrågan avser ramavtal för skadedjursbekämpning och sanering av skadedjur i anslutning till bostadsfastigheter ägda av Eskilstuna Kommunfastigheter AB, Eskilstuna kommuns fastigheter samt Eskilstuna Logistik och Etablerings lokaler. Avtalet kommer att utformas som en försäkringsbaserad årspremie relaterad till en angiven fastighetsyta.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner