444445-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Tumba: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster – Kostnadsberäkningar inom mark och anläggning 2016:769.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Tumba.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Omfattning:
Avrop från ramavtalet kan bland annat att omfatta nedanstående kategorier och uppgifter:
Ekonomiska riskanalyser – konsulten ska kunna redovisa kalkyl i mycket tidigt (planskede/förstudie) skede i projektet och som allt eftersom kan bearbetas och utvecklas vartefter informationen i projekten ökar.
Succesivkalkyler.
Upprättande av kalkyler under projekteringsskede avseende mark och anläggningsarbeten, pumpstationer, dagvattenanläggningar samt konstbyggnader.
Upprättande av produktionskalkyler på förfrågningsunderlag avseende mark och anläggningsarbeten pumpstationer, dagvattenanläggningar samt konstbyggnader.
Bistå beställaren med kostnadskalkyler vid ändrade förutsättningar under produktionsskedet.
Konsulten ska upprätta nyckeltal för olika typer av projekt och i projekten ingående byggdelar.
Kalkyler ska innehålla förvaltningskostnader och byggherrekostnader.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71314100 Tjänster på elområdet, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71410000 Stadsplanering, 71420000 Landskapsarkitektur, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner