444461-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Vårgårda: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn - Support och underhåll av IT-systemet VIVA för Vårgårda kommun
Referensnummer: 2018-10-09 Vå
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Vårgårda kommun har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14§ punkt 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Cambio Welfare Systems AB, org nr 556618-8230 avseende underhåll och support VIVA.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
VIVA används som stöd för den föreskrivna dokumentation som görs inom socialtjänsten.
Systemet har integrationer med flera andra system i Vårgårda kommun och berörda myndigheter. För att systemet ska fungera i verksamheten behöver det göras kontinuerliga uppdateringar, förbättringar och felrättningar. Support- och underhållsåtagandet kommer att innefatta löpande uppdateringar och felrättningar för att uppfylla samtliga krav i verksamheten. Optioner finns för framtida systemutvecklingsmöjligheter. Support och underhåll av VIVA kan sammanfattningsvis endast fullgöras av en leverantör på grund av ensamrätt-