444491-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: IT-tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Budget, prognos och uppföljningssystem.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Arbetsförmedlingen inbjuder leverantörer att inkomma med ansökan om deltagande i Konkurrenspräglad dialog.
Arbetsförmedlingen avser att upphandla ett nytt systemstöd för budget, prognos och uppföljning.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72222300 IT-tjänster, 48000000 Programvara och informationssystem, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48517000 IT-programvara, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner