444506-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Drift av dataanläggning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Upphandling av IT-drift 2016.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar i utgångsläget drift av flertalet av Ineras nuvarande och tillkommande tjänster, för närvarande ett 25-tal nationella tjänster bl.a. Pascal, NPÖ och Säkerhetstjänster. För en utförligare beskrivning av Ineras tjänster, se www.inera.se
Den verksamhet som Inera bedriver omfattar tjänster av nationellt intresse och hantering av uppgifter med stort skyddsvärde, exempelvis personuppgifter vars hantering bland annat omfattas av bestämmelserna i personuppgiftslagen.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72514000 Drift av dataanläggning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Avtalet gäller i 5 år från och med tidpunkten för avtalets ingående. Inera äger därefter rätt att, på i övrigt oförändrade villkor, meddela en eller flera förlängningar av avtalet, dock totalt i maximalt 4 år.
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Förlängning av avtal.