444513-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Plåtarbeten/plåttak entreprenör.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Helsingborg.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Helsingborgs stad, Öresundskraft AB och Öresundskraft Kraft & Värme AB upphandlar ramavtal med successiva avrop efter behov av entreprenör för plåtarbeten/plåttaksarbeten.
Avtalet omfattar olika typer av plåtslageriarbeten, underhålls- och reparationsarbeten. Omfattning i detalj anges i respektive projektavrop/arbetsorder.
Avgränsning:
Ventilationsarbete omfattas ej av detta avtal.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner