444543-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mediabyråpartner till Visit Sweden
Referensnummer: UH-2020-27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en Mediabyråpartner till Visit Sweden.
Visit Sweden har sedan tidigare ett antal lokala samarbeten och partnerskap inom media och med olika typer av mediabyråer. Under 2020 kommer leverantörer att upphandlas på grund av att organisationen nu lyder under lagen om offentlig upphandling. Denna upphandling avser en mediabyråpartner som kan stötta Visit Swedens expertorganisation med både mediesamarbeten och mediaplanering på de marknader där Visit Sweden verkar lokalt och på global nivå kopplat till globala utspel, initiativ och kampanjer.
Upphandlingen avser teckna ett ramavtal med en avtalstid på två (2) år med möjlighet till förlängning om ett (1) år plus ett (1) år med en maximal avtalstid på fyra (4) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Visit Sweden bedriver verksamhet enligt det uppdrag som tilldelats Visit Sweden av den svenska staten via Näringsdepartementet. Visit Sweden ska bidra till att Sverige har en hög attraktionskraft utomlands som turistland och har en långsiktigt konkurrenskraftig turistnäring, som bidrar till hållbar tillväxt och ökad sysselsättning i alla delar av landet. Visit Sweden är en expertorganisation inom kommunikation och strategi och jobbar med att globalt marknadsföra Sverige som destination. I dagsläget har en arbetar Visit Sweden direkt med flera olika medier för att attrahera turismen till Sverige, på grund av att bolaget nu lyder under upphandlingsplikt kommer denna tjänst handlas upp enligt LOU. En strategisk inriktning har gjorts mot att centralt producera och administrera mer innehåll medan vi ska bli ännu vassare på att distribuera och aktivera vår kommunikation globalt och lokalt på våra fortsatt prioriterade marknader, i det behöver vi en riktigt skarp mediebyråpartner.
Visit Sweden ägs till 100 % av svenska staten och finansieras genom statliga medel. Därmed är det av största vikt och i Visit Swedens intresse att alla samarbetspartners och leverantörer är införstådda med att Visit Swedens medel används med eftertänksamhet och största medborgarnytta i åtanke. Visit Sweden