Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Upphandling av särskild kollektivtrafik och anropsstyrd allmän kollektivtrafik i Norrköpings kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Östergötlands län.
Nuts-kodSE123 Östergötlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen omfattar i huvudsak särskild kollektivtrafik och anropsstyrd allmän kollektivtrafik i Norrköpings kommun med totalt 17 Fordon fördelade på två (2) paket. Baserat på nuvarande trafik har den totala trafikvolymen per år beräknats till cirka 564 500 kilometer. Avtalet träder i kraft sedan det undertecknats av parterna och är gällande till och med den 30.6.2022 med möjlighet till förlängning av avtalstiden med ett (1) + ett (1) år. Trafikstart är den 1.7.2017.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60112000 Kollektivtrafik på väg, 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.