Ramavtalet omfattar mekaniska och elektromekaniska lås- och slutbleck, dörrstängare, dörröppnare, dörrautomatiker, nycklar, cylindrar, låssystem och mekaniska inbrottsskydd samt erforderliga tillbehör för att uppnå fullt funktionella dörr- och fönsterpartier.
Ramavtalet omfattar även tjänster avseende ovanstående, såsom montage, installation, projektledning, konsultation samt underhåll och reparation.
Ramavtalet omfattar dessutom låsöppning och jourverksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44500000 Verktyg, lås, nycklar, gångjärn, fästen, kedjor och fjädrar, 44520000 Lås, nycklar och gångjärn, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokument