444625-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Skoghall: Sportartiklar och -utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Idrottsmateriel
Referensnummer: KS 2021/73
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37400000 Sportartiklar och -utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en samordnad upphandling för kommunerna Kil, Forshaga, Årjäng, Sunne, Eda, Arvika, Filipstad och Hammarö. Hammarö kommun administrerar upphandlingen.
Upphandlingen avser idrottsmateriel främst till kommunernas utbildnings- och fritidsverksamheter. Idrottsmaterial avser redskap och lekmaterial såsom mattor, bollar, rack, plintar och dylikt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37400000 Sportartiklar och -utrustning, 37410000 Utrustning till utomhusidrott, 37415000 Friidrottsutrustning, 37416000 Fritidsutrustning, 37420000 Gymnastikutrustning, 37440000 Träningsutrustning, 37450000 Utrustning för sporter på plan eller bana
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beräknat värde är ca 2 000 000 SEK per år.