444643-2016 - ResultatSverige-Örebro: Yrkesutbildning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokförarutbildning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 24: Undervisning och yrkesutbildning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
1.1.1 Beskrivning av kontraktsföremålet:
Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla Lokförarutbildning enligt Lag (2011:725) om behörighet för lokförare. Utbildningen förläggs till Ånge kommun.
1.1.3 Syfte/Mål:
Syftet med utbildningen är att bidra till att tågoperatörerna kan rekrytera personer med rätt kompetens. Målet för utbildningen är att arbetssökande erhåller förarbevis enligt Transportstyrelsens regelverk och blir anställningsbara hos tågoperatörerna.
1.1.4 Volym och optioner:
Upphandlingen omfattar ett (1) utbildningstillfälle om sammantaget 43 veckor. Ett utbildningstillfälle innehåller en yrkesinriktad del om 40 veckor där maximalt antal deltagare kan uppgå till 20. I en förberedande utbildning om 3 veckor kan antalet deltagare överstiga 20. Arbetsförmedlingen lämnar en garanti om ersättning för 10 deltagare i den yrkesinriktade delen. Arbetsförmedlingen har möjlighet att avropa ytterligare ett utbildningstillfälle på samma villkor (option).
Upphandlingen genomförs enligt lag (2007:1091) om offentlig upphandling, LOU, enligt nedan angivet förfarande: Förenklat förfarande.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
80530000 Yrkesutbildning, 80500000 Utbildningstjänster, 80510000 Specialutbildning, 80521000 Utbildningsprogram
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.