444709-2020 - ResultatSverige-Halmstad: Tjänster i naturreservat
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Betesmarksröjning i naturreservat och andra värdefulla naturområden i Halland
Referensnummer: 3512-095-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose länsstyrelsens behov av röjning av träd och buskar i betesmarker och andra marker i odlingslandskapet inom naturreservat och andra värdefulla naturområden under de närmaste åren. Utanför reservaten genomförs röjning ofta inom områden med naturvårdsavtal, men även i andra områden. Detta arbete genomförs inom ramen för Åtgärdsprogram för hotade arter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111220 Röjning av ris och buskar, 77211300 Trädröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta är ett Ramavtal för betesmarksröjning i naturreservat och andra värdefulla naturområden i Halland som reglerar samtliga villkor för avrop av aktuella tjänster under avtalsperioden.