Denna förfrågan avser ramavtal avseende Installationsarbeten inom ventilation, kyla, värme, sanitet samt styr och regler på Solna stads fastigheter samt stadens inhyrda lokaler och fastigheter tillhörande Råsunda Förstads AB.
Upphandlingen är uppdelad i två delområden:
Delområde A - Omfattar Installationsarbeten inom ventilation samt styr och regler inom ny- och ombyggnationer.
Delområde B - Omfattar Installationsarbeten inom kyla, värme och sanitet inom ny- och ombyggnationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 120 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Benämning på upphandlingen
Delområde A: Omfattar Installationsarbeten inom ventilation samt styr och regler inom ny- och ombyggnationer
Del nr: A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45331210 Installation av ventilation, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde A omfattar Installationsarbeten inom ventilation samt styr och regler på Beställarens fastighetsbestånd. Arbeten på ramavtalet kan bland annat avse, men är inte begränsat därtill, följande exempel:
Ventilationsarbeten på mekaniskt självdrag till ombyggnation av till- och frånluftskyla av typ FTX-system.
Injustering av ventilation.
OVK-åtgärder efter besiktning.
Kontroll av styr- och reglerparametrar.
Börvärdeinjustering.
Delområde B: Omfattar Installationsarbeten inom kyla, värme och sanitet inom ny- och ombyggnationer.
Del nr: B
Ytterligare CPV-kod(er) 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 71631000 Teknisk besiktning
Delområde B omfattar Installationsarbeten inom kyla, värme och sanitet. Arbeten på ramavtalet kan bland annat avse, men är inte begränsat därtill, följande exempel:
Översyn av kylsystem.
Injustering av värmesystem.
Byte av stammar.
Översyn av värmecentral.
Kontroll av komfortkyla.