444798-2017 - PlaneringSverige-Mellerud: Skrivare och kurvskrivare
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dokumenthantering (MFP).
Referensnummer: UH-2017-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling är avsett att täcka Melleruds kommuns och kommunens helägda samt delägda bolags behov av en strategisk samarbetspartner inom dokumenthantering (Multifuktionsprinter). Detta innebär ett djupare samarbete mellan beställare och partner, där partnern är en strategisk resurs som kan tillhandahålla bl.a. analyser av verksamhet, stödsystem och utveckling.
Vissa strategiska tjänster där kommunen gjort stora investeringar i kunskap och system kan komma att hanteras utanför avtalet.
Leverantören ska erbjuda ett komplett stöd och hjälp vid såväl hantering som inköp av dokumenthanterings varor och tjänster för nuvarande och kommande behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
—.