Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arytmi, pacemaker, ICD, ILR och elektroder
Referensnummer: VF2018-0037
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till leverantörsdialog för presentation av sortiment och nyheter inför kommande upphandling av ”Arytmi, pacemaker, ICD, ILR och elektroder”.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 280 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33182000 Apparatur för understöd av hjärtfunktioner, 33182200 Apparatur för hjärtstimulering, 33182210 Pacemaker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Varuförsörjningen planerar att under vintern 2018/2019 annonsera en ny upphandling av Arytmi Pacemaker, ICD, ILR och elektroder. Inför att vi tillsammans med en erfaren referensgrupp ska påbörja arbetet med att ta fram förfrågningsunderlag och krav, önskar vi bjuda in till dialog för att höra om era sortiment och nyheter såväl som era tankar kring upphandling inom detta område.
Ta kontakt med ansvarig kategoriledare så snart som möjligt för att boka tid för en företags- och produktpresentation.