444844-2020 - ResultatSverige-Umeå: Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hämtning farligt avfall
Referensnummer: 20069
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar från ovan angivna kommuner insamling, märkning och klassificering, emballering, deklaration, transport, förbehandling och slutlig behandling av farligt avfall från kommunernas hushåll som hämtas från kommunernas återvinningscentraler.
Uppdraget skall levereras i enlighet med ställda krav i förfrågningsunderlaget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen