444877-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Flygutbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende teoretisk flygutbildning.
Referensnummer: A281.229/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80412000 Flygutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandling avseende teoretisk flygutbildning för Polisens operatörer av unmanned aerial systems (UAS).
Utbildningen utgör en del av grundutbildningen för Polisens UAS-operatörer och ska avslutas med en certifiering som bekräftar att UAS-operatören har genomfört utbildningen med godkänt resultat.
Upphandling med förenklat förfarande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 73 000,00 EUR
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80412000 Flygutbildning - FA04
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser utförande av lärarledd teoretisk flygutbildning för Polisens operatörer av UAS system.