44493-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnads- och anläggningsarbeten – Utförandeentreprenad Resarö mitt- GC väg och cirkulationsplats ink. VA.
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utförandeentreprenad Resarö mitt- GC väg och cirkulationsplats ink. VA.
Beskrivning: Vaxholm bjuder in Anbudsgivare att lämna anbud i Upphandlingen Utförandeentreprenad Resarö mitt GC väg och cirkulationsplats ink. VA. Upphandlingen är en samordnad upphandling med Roslagsvatten AB. I korsningen Resarövägen/Överbyvägen/Ytterbyvägen skall korsningen byggas om till en cirkulationsplats. Under cirkulationsplatsen ska befintlig vatten- och spilledning bytas ut. Spilledningen är en självfallsledning med ca tre promilles lutning. Vattenledningen har en dimension på V400 och ska förläggas i kulvert under hela cirkulationen. Utmed Överbyvägen ska en ny 2,5 meter bred cykel och gångväg anläggas, sträckan är ca 750 m. I projektet ingår att byta ut befintlig belysning både vid cirkulationen och utmed gång och cykelvägen. Belysningen utmed Resarövägen kommer att tillhöra Trafikverket och följa deras krav för belysning. Det ingår också en option på trafiksäkerhetshöjande åtgärder utmed Överbyvägen innefattande ett platågupp, två avsmalningar samt en timglashållplats.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92398:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233300 Grundläggning av motorvägar, vägar, gator och gångvägar