444986-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städ- & förbrukningsmaterial
Referensnummer: 18018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter
II.1.4.
Kort beskrivning
Städ- och förbrukningsmaterial för Umeå kommun, Bjurholm kommun, Kvarkenhamnar, Nordmaling kommun, Robertsfors kommun, UPAB, Vakin, Vindeln kommun samt Vännäs kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 28 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 33770000 Sanitetspapper, 39830000 Rengöringsmedel, 33700000 Hygienartiklar, 33772000 Förbrukningsvaror av papper, 39330000 Desinfektionsutrustning, 39800000 Rengörings- och polermedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen