Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtalsupphandling avseende EKG-system för diagnostik av vilo-EKG (2021-02-24)
Referensnummer: FSN 2020-0149
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33123200 EKG-apparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att tillhandahålla EKG-system (utrustning och integration mot EKG-databas) för diagnostik av vilo-EKG till flertalet av flertalet sjukhus inom Region Stockholm och Region Gotland.
Avtalstid är två (2) år med option om förlängning upp till 24 månader.
Upphandlingens maxvolym är 150 st EKG-system.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen