445045-2021 - ResultatSverige-Falun: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Radiofarmaka
Referensnummer: RD21/01147
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingar omfattar TC-generatorer, radioaktiva läkemedel och beredningssatser.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tc-generatorer
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattningen är cirka 50 stycken tc-generatorer per år.
Radioaktiva läkemedel
Del nr: 2
33600000 Läkemedel
Radioaktiva läkemedel uppskattas omfatta cirka 125 enheter per år.
Beredningssatser
Del nr: 3
33600000 Läkemedel, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
Beredningssatser omfattas av cirka 850 enheter/vialer per år