Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gaser, kolsyreis och tillhörande komponenter
Referensnummer: FS 2.1.2-2223-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet upphandlar rangordnat ramavtal avseende gaser, kolsyreis och tillhörande komponenter. Upphandlingen har tre anbudsområden:
1. Gasleveranser, hyresavtal och tillhörande komponenter.
2. Helum, flytande, inkl. hyra av transportkärl för flytande helium.
3. Kolsyreis inkl. transportlådor.
Anbud kan lämnas på valfritt antal anbudsområden. Det maximala antalet anbudsgivare som kommer att antas som leverantör på detta ramavtal är två (2) leverantörer per anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsdel 1: Gaser, hyresavtal och tillhörande komponenter
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 24100000 Gaser, 24111000 Väte, argon, ädelgaser, kväve och syre, 24111300 Helium, 24111800 Flytande nitrogen, 24321111 Metan
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsdel 2: Leverans av flytande helium inkl. transportkärl på ca 250 L
Del nr: 2
Anbudsdel 3: Leverans av kolsyreis i block och pellets
Del nr: 3