2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Planerat underhåll och lokalanpassning
Beskrivning: Ni är härmed inbjudna att lämna ansökningar till att delta i Higabs upphandling avseende ramavtalet för planerat underhåll och lokalanpassning. Målet med upphandlingen är att etablera ett ramavtal som skapar förutsättningar för ett effektivt, kvalitativt och hållbart genomförande av planerat underhåll och lokalanpassningar. Ramavtalet ska bidra till stabila samarbeten, tydliga arbetssätt och god kostnadskontroll, samtidigt som det möjliggör utveckling inom områden som kvalitet, klimat, återbruk och social hänsyn. Ramavtalet omfattar entreprenader av varierande storlek och karaktär, innefattande lokalanpassningar och planerat underhåll, ofta i byggnader med olika grad av kulturhistoriska värden. Arbeten utförs ofta i lokaler med pågående verksamhet eller med kvarvarande boende. Observera att under sommarperioden 6 juli–9 augusti kommer Higab inte att besvara några frågor. Vi ser fram emot er ansökan! Hälsningar Higab
Intern identifierare: B600U26-443
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45212350 Byggnader av särskilt historiskt eller arkitektoniskt intresse
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Ni är härmed inbjudna att lämna ansökningar till att delta i Higabs upphandling avseende ramavtalet för planerat underhåll och lokalanpassning. Målet med upphandlingen är att etablera ett ramavtal som skapar förutsättningar för ett effektivt, kvalitativt och hållbart genomförande av planerat underhåll och lokalanpassningar. Ramavtalet ska bidra till stabila samarbeten, tydliga arbetssätt och god kostnadskontroll, samtidigt som det möjliggör utveckling inom områden som kvalitet, klimat, återbruk och social hänsyn. Ramavtalet omfattar entreprenader av varierande storlek och karaktär, innefattande lokalanpassningar och planerat underhåll, ofta i byggnader med olika grad av kulturhistoriska värden. Arbeten utförs ofta i lokaler med pågående verksamhet eller med kvarvarande boende. Vi ser fram emot er ansökan! Hälsningar Higab
Intern identifierare: Ramavtal Planerat underhåll och lokalanpassning