445144-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Charkuterivaror
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2016 Livsmedel – kött och chark.
Referensnummer: KS 500-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15894700 Charkuterivaror
II.1.4.
Kort beskrivning
Bodens kommun inbjuder er här med att lämna anbud på kött och chark produkter till vissa av kommunens enheter t.ex. skolor och förskolor enligt bilaga 5_leveransadresser och leveransdagar. Uppdragets omfattar att leverera avtalade kött och charkprodukter till kommunens enheter. I uppdraget ingår anskaffning, leverans och lagerhållning.
Upphandlingen är indelad i sex (6) separata avtalsområden. Varje område kommer att utvärderas enskilt och bli ett (1) ramavtal per del. Möjlighet finns att lämna anbud på samtliga vissa eller bara en av delarna:
Avtalsområde 1 Björken och Björknäs – färskt kött och chark;
Avtalsområde 2 Björken och Björknäs – fruset kött;
Avtalsområde 3 Harads – färskt kött och chark;
Avtalsområde 4 Harads – fruset kött;
Avtalsområde 5 Förskolor 4 st. – färskt kött och chark;
Avtalsområde 6 Förskolor 4 st.– fruset kött.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 110 328,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
2016 Livsmedel – kött och chark
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15110000 Kött, 15130000 Köttvaror, 15131100 Korvköttsprodukter, 15131410 Skinka, 15131620 Nötfärs, 15894700 Charkuterivaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är indelad i sex (6) separata avtalsområden. Varje område kommer att utvär-deras enskilt och bli ett (1) ramavtal per del. Möjlighet finns att lämna anbud på samtliga vissa eller bara en av delarna: