445172-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Nässjö: Frysta grönsaker
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fryst sortiment, färskt kött till utvalda tillagningskök.
Referensnummer: 063-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15331170 Frysta grönsaker
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att säkerställa kommunens behov av frysta livsmedel och färskt kött till tillagningsköken under avtalsperioden. Upphandlingen ska leda fram till att ett ramavtal tecknas med en leverantör. Från ramavtalet kommer sedan att ske successiva avrop under avtalsperioden i enlighet med förfrågningsunderlaget.
Vi uppskattar att Nässjö kommuns inköp på detta avtal kommer att uppgå till ett värde av ca 600 000 SEK per år. Uppgiften lämnas som en vägledning, Nässjö kommun garanterar inga volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15331170 Frysta grönsaker, 15110000 Kött, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen