445194-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Radioisotoper
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Radionuklider.
Referensnummer: UH 2015/26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09344000 Radioisotoper
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala universitet avser att upphandla ramavtal för radionuklider för laborativ verksamhet.
Uppsala universitet grundades 1477 och är därmed nordens äldsta universitet. Universitetet har ca 100 institutioner/enheter med ca 6 000 anställda och 40 000 studenter samt 2 500 forskarstuderande. Uppsala universitet har en omsättning på ca 4 500 MSEK.
Vid Uppsala universitet bedrivs undervisning och forskning av högsta internationella klass bl.a. inom ämnesområdena medicin, farmaci, teknik och naturvetenskap.
Laborativ verksamhet bedrivs främst vid universitetets campusområden, Evolutionsbiologiskt centrum (EBC), Biomedicinska centrum (BMC), Rudbecklaboratoriet och Ångströmlaboratoriet men även vid andra platser t.ex. Klubbans biologiska station i Fiskebäckskil och Erkenlaboratoriet i Norrtälje.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppsala universitet avser att tillgodose behovet för Uppsala universitet och 6 st. ingående lärosäten att upphandla föradionukliderför laborativ verksamhet.