Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klädbutik ARN
Referensnummer: SDA 2022-01816
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en Klädbutik på Stockholm Arlanda Airport. Koncessionshavaren ska bedriva en (1) butik för kläder och accessoarer. Butiken ska vara en multibrandbutik som innehåller en blandning av varumärken och pro-dukter. Detta innebär att utbudet ska vara en mix av olika varumärken och pro-dukter som vänder sig till flygplatsens olika kundgrupper.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 54 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55900000 Detaljhandelstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen