445373-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HASAB Lönesystem med tillhörande moduler 2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett lön/HRsystem för Helsingborgs Arena & Scen AB. Avser bl a uppsättning av följande kollektivavtal i lönesystemet;
- Riksavtal mellan Svensk Scenkonst och Fackförbundet Scen och Film samt Akademikerförbunden
- Riksavtal mellan Svensk Scenkonst och Sveriges Yrkesmusikerförbund (Symf) samt Svenska Musikerförbundet (SMF)
Avtalstiden ska vara 12 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen