445409-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tvätt- och kemtvättstjänster – Tvättjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTvättjänster
BeskrivningUpphandlingen avser att tilldela avtal till en leverantör innom vardera anbudsområde gällande Tvättjänster, rengöring av olika textila produkter som förekommer innom kommunens verksamheter: -Löpande tvätt av textiler innom vård och omsorgsverksamheterna, ex; arbetskläder, sänglinne och handdukar. -Periodisk tvätt av lek- och sammlingsmattor innom barn- och utbildningsverksamheterna.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelLöpande vattentvätt av textilier inom vård och omsorgsverksamheterna (AO1)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103499:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 98312000 Textilrengöring, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
Optioner
Beskrivning av alternativen2+2 år
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelPeriodisk tätt av mattor (lek-/samlings- och rumsmattor) inom barn och utbildningsverksamheterna (AO2)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103499:Lot:2