445460-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Underhåll av flygplan – Maintenance of SwAF C-130
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelMaintenance of SwAF C-130
BeskrivningThis procurement is reagarding Aircraft maintenance that is carried out in accordance with SwAF inspection program based on letter checks. The Contractor will mostly perform C-checks under this framework agreement as SwAF has the ambition to perform as many B-checks in-house as possible at F7 Såtenäs. It could also become current for manpower support for B-checks at the base.
Intern identifierare24FMVU1187
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50211100 Underhåll av flygplan
Ytterligare klassificering (cpv): 50211000 Reparation och underhåll av flygplan
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningDenna upphandling avser Base maintenance för taktiska transportflygförmåga (TP84) eftersom nuvarande kontrakt med Marshall går ut 2024-12-31. Uppskattat värde är beräknat på 3 C-check per år med 65M uppskattat kostnad per C-check. Samtliga TP84 planen är föråldrade och bedöms nå sin tekniska livslängd inom en snar framtid och Försvarsmaktens (FM) inriktning är att planen skall bytas ut. Fram till att nytt taktiskt transportflygsystem är på plats krävs fortsatt verksamhetsförsörjning för att trygga tillgänglighet av den nuvarande flottan. Med anledning av det osäkra läget för hur länge Försvarsmakten kommer att behöva operera Tp84 kan det vara nödvändigt att på nytt upphandla ett ramavtal om ramavtalets längd bestäms till maximalt sju år. Eftersom flygplanstypen C-130 H är ett föråldrat system med få användare på relevant marknad behöver en leverantör göra kontinuerliga investeringar för att behålla den kompetens som krävs för att utföra underhållet enligt ramavtalet. Risken är betydande att leverantörer som inte tilldelas ramavtalet inte kommer vidta dessa investeringar och att det blir tekniskt omöjligt att byta leverantör vid utgången av det aktuella ramavtalet. En löptid på ramavtalet som motsvarar resterande tid på TP84:s livscykel är därför nödvändigt Därmed bedömer FMV att det finns skäl att teckna ett ramavtal som säkerställer underhåll för hela den tekniska livslängden Enligt 5kap 3§ LUFS, så får ett ramavtal löpa längre än sju år om det är motiverat av varans förväntade livslängd och om det föreligger tekniska svårigheter vid ett byte av leverantör. Beaktat det som lyfts ovan så anser FMV att det finns skäl till att teckna ett ramavtal för resterande livslängd av nuvarande TP84. I nuläget görs bedömningen att TP84, i befintligt skick, kommer att kunna operera fram till 2030 men att det kan bli nödvändigt med tillgänglighet ytterligare ett par år.
Intern identifierareMaintenance of SwAF C-130