445531-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Programmeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvalificerade utvecklingstjänster – Episerver och Sharepoint.
Referensnummer: UH-2016-433
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72243000 Programmeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter i samarbete med Linköpings kommun inbjuder ert företag att lämna anbud i offentlig upphandling av ramavtal gällande kvalificerade IT-konsulttjänster inom Episerver och Microsoft Sharepoint.
För att kunna säkra leveranser i verksamheten har kommunen behov av extern kompetens av konsulter med hög kompetens inom Episerver och Sharepoint.
Behovet består primärt av vidareutveckling/underhåll av befintligt intranät och externwebb. Behovet är kontinuerligt och det är ofta aktuellt med uppdrag som kräver snabb uppstart. Uppdrag kan innefatta såväl självständigt ansvar för utveckling och slutlig leverans av specificerad produkt (IT-projekt), som resursförstärkning, rådgivning och specialiststöd (IT-tjänster).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72243000 Programmeringstjänster, 72422000 Programutvecklingstjänster för Internet- eller intranätsservrar, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragets omfattning och upplägg beskrivs vid avropsförfrågan.
Anbud ska lämnas i enlighet med de villkor som framgår av förfrågningsunderlaget.
Anbudsgivning, bevakning av nuvarande inklusive kommande upphandlingar och avtal är en kostnadsfri tjänst för anbudsgivarna och andra företag via Upphandlingscenters upphandlingsverktyg www.e-avrop.com
Ytterligare information om Upphandlingscenter och vår verksamhet finns på www.upphandlingscenter.se